fallback

Г-7 трябва да използва шанса да промени своя подход спрямо Китай

Лидерите на индустриалния свят трябва да поправят грешките от времето на Доналд Тръмп, които в крайна сметка помогнаха на Китай да излезе по-силен

22:08 | 10.06.21 г. 3

Китайският президент Си Дзинпин току-що направи нещо наистина забележително: даде възможност на демократите и републиканците във Вашингтон да стигнат до един и същ извод.

Двете основни партии на Америка може да се различават по отношение на политиката, изменението на климата и защитните маски за лице, но действията на Си се оказваха страхотен обединител. Във вторник Сенатът на САЩ гласува да насочи 250 милиарда долара в отговор на нарастващата икономическа и военна мощ на Китай, пише Nikkei Asia Review.

Американските политици също така дадоха възможност на Пекин да хвърли един поглед върху това, което ще бъде обсъдено на масата за преговори между страните от Г-7 във Великобритания.

Си няма да присъства на събитието, което събира на едно място лидерите на Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ, нито получи почетна покана като австралийския премиер Скот Морисън, президента на Южна Корея Мун Джае-ин и държавния глава на Индия Нарендра Моди, който избра да остане в своята, за да се бори с новата вълна на COVID-19. 

Това е мълчаливо признание, че 47-мата среща на представителите на групата на индустриалните гиганти всъщност е среща на върха с фокус върху темата „Китай“.

COVID-19 отмени събитието през 2020. Но неуспехът на срещата беше ясен още в момента, когато бившият президент на САЩ Доналд Тръмп настоя да бъде включен и руският държавен глава Владимир Путин, за да се възстанови рамката Г-8. Разбира се, останалите членове на Г-7 намекнаха, че ще бойкотират подобна среща.

Отлагането помогна на комунистическата партия на Си да избегне критиките на най-високо ниво заради потъпкването на демокрацията в Хонконг, тормоза на Тайван, конфликта в Южнокитайско море, малтретирането на уйгурите в района на Синдзян и, разбира се, ролята на страната в разпространението на коронавируса, който досега успя да отнеме повече от 3,7 млн. човешки живота.

Но Пекин няма да избегне порицанието този път.

Призивите на Г-7 често биват пренебрегвани, но присъствието на американския президент Джо Байдън превръща срещата в особено неудобно събитие за Си, който през последните години се радваше на относителен слаб международен отпор по отношение на своите политики.

От една страна Байдън не се противопоставя на Китай с пиперливи туитове като Тръмп. Той се стреми да напомпа отново икономическите мускули на САЩ, за да увеличи конкурентоспособността на страната. Законопроектът, който Сенатът прие тази седмица, е само първата стъпка от обещанието на Байдън, както за повишаване на технологичния отпечатък на Америка, така и за възстановяване на икономиката на всички нейни нива.

Никой не мисли, че 50-те милиарда долара, които Вашингтон ще инжектира в индустрията на полупроводниците, ще променят коренно ситуацията. Китай използва годините на управление на Тръмп особено ефективно, за да подобри собствените си възможности. И докато Тръмп се занимаваше с въгледобивната индустрия и тормозеше Детройт, за да отмени строгите регулации относно емисиите, Си заложи на чиповете, възобновяемата енергия, изкуствения интелект и зелената инфраструктура. Байдън обаче дава на Китай да разбере, че САЩ се връщат обратно в играта.

Г-7 трябва да направи същото. Нейните членове трябва да се ангажират с възстановяването на глобалния икономически растеж, с ограничаването на инфлацията, да оставят пазарите да определят обменните курсове, да намалят бариерите пред търговията и да засилят сътрудничеството помежду си относно програмите за ваксинация. Сделката за глобален минимален корпоративен данък от 15% е обнадеждаваща стъпка в тази посока. Но лидерите трябва да обсъдят единна механика, за да работи това.

Това също е шанс за лидерите на Г-7 и техните гости да накарат Байдън да премахне някои от митата, наложени от Тръмп срещу Китай. Въпросът не е да се помогне на комунистическата партия на Си, тъй като именно облагането на китайските стоки с мита допринесе значително за разрушаването на веригите н доставка и за повишаването на цените в глобален план.

По-конструктивен подход може да позволи на Си да седне на масата за преговори с идеята да се разнищи мистерията около произхода на коронавируса

През 2019 г. лидерите от Г-7 знаеха, че никоя голяма глобална дилема не може да бъде разрешена без участието на Китай - от търговията през валутите до въглеродните емисии. И все пак първата задгранична визита на Байдън като президент е шанс за рестартиране на отношенията с Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:24 | 10.09.22 г.
fallback